Metabolizma Hızlandırma

Metabolizmam Çok Yavaş Çalışıyor, Metabolizma Hızlandırma İçin Ne Yapabilirim?

Metabolizma hızlandırma için birçok yol mevcut. Ama önce metabolizma nedir bir ona bakalım. Bir bireyin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmesi için gereken enerjiye bazal metabolizma enerjisi denir. Bazal metabolizma + aktivite bizim metabolizma hızımızı oluşturur. Çokça duyarız, ne yesem yarıyor metabolizmam çok yavaş veya yiyorum, kilo almıyorum, yakıyorum diyenleri. Evet burada etkili olan bazı faktörler var ve bunlardan bazıları; yaş, cinsiyet, menopoz-antropoz, hipotiroidi, bilinçsiz uygulanan diyetlerdir. Başka yazılarımda bu başlıkları birer birer inceleyeceğim ama şimdilik genel olarak değinmeye devam edelim.

Yaşlandıkça metabolizma yavaşlar ve özellikle kadınların kas kütlesi az olduğu için daha yavaştır. Menopoz-antropoz dönemlerinde de hormonsal nedenlerden ve osteoporozdan (kemik erimesi) dolayı hareketsizlik görüleceğinden dolayı da metabolizma yavaşlayabilir. Bilinçsiz diyet uygulayan sürekli kilo alıp kilo veren kişilerin de metabolizması alt üst olur, dikkat etmek gerekir.

Peki yavaşlayan metabolizma nasıl hızlanır?

  • Uyanınca bir bardak ılık su tüketin.
  • Kalktıktan en fazla 1 saat içerisinde kahvaltı edin.
  • Bunun yanında günlük en az 8-10 bardak su tüketin, eğer tadı hoşunuza gitmiyorsa zencefil, zerdeçal, tarçın vb. baharatlar ile tatlandırabilirsiniz.
  • Sadece suda değil yemeklerinizde veya yoğurdun içine katarak da mutlaka baharat tüketin.
  • Yeşil, beyaz çay, kahve de metabolizmaya yardımcı olacaktır. Son olarak öğünlerinizi daha az kalori alayım düşüncesi ile kesinlikle atlamayın ve düzenli egzersiz yapın.

Bir cevap yazın

WhatsApp WhatsApp ile Her Zaman Ulaşın