Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Vücut herhangi bir aktivite halinde değilken yaktığı enerjiye denir. Solunum, kan dolaşımı, vücut ısısının kontrolü, hücre büyümesi ve yenilenmesi, beyin ve sinir fonksiyonları için gerekli olan enerji miktarı bazal metabolizma hızını oluşturur. Bu enerji miktarı aynı zamanda günlük harcanan enerjinin en büyük yüzdesini (yaklaşık %50-80) oluşturur. Bazal metabolizma hızı, bir insanın günlük harcadığı kalori miktarını, yani kilo alıp – vermesini ya da kilo kontrolünü doğrudan etkiler.

Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürmek adına vücudunda gerçekleştirdiği biyokimyasal işlemlerin bütününe denir. Vücuda alınan besinlerin yakılması, bu aşamada ortaya çıkan enerjiyle vücudun yapılanması veya onarılması gibi süreçler metabolizmayı oluşturan süreçlerdir. Vücudun yapılanması ve onarılması için ihtiyaç duyulan enerji besinlerden sağlanır. Burada yakılan enerji miktarı da metabolizma hızı ile ilgilidir.

Bazal metabolizma hızı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için bu konu ile ilgili yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kadınlar İçin

Erkekler İçin

WhatsApp WhatsApp ile Her Zaman Ulaşın